Coronavirüsü Öldüren İlk Aşıyı Geliştirdik!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Coronavirüsü Öldüren İlk Aşıyı Geliştirdik!
Koronavirüs nedeniyle dünyada en ağır kayıpların yaşandığı ülkelerden İtalya'da araştırmacılar, corona virüsün "hücrelerde yok edilmesini sağlayan dünyadaki ilk aşı"yı bulduklarını ve sonbaharda insan deneylerine başlayacaklarını açıkladı. Son Dakika Kocaeli / Kocaeli Haber

İtalya’da Roma merkezli Takis Biotech adlı ilaç şirketi Koronavirüse karşı geliştirdikleri aşının ilk deneylerini fareler üzerinde gerçekleştirdi ve hayvanların geliştirdiği antikorlar analiz edildi. Belirli bir enfeksiyonla nasıl savaşacağını hatırlamak için bağışıklık sistemi tarafından üretilen maddelere antikor deniliyor ve bağışıklık sistemi için hayati önem taşıyor.  Laboratuvar testlerinden elde edilen ön sonuçlar, test farelerinde oluşturulan antikorların insan hücrelerinin corona virüs ile enfekte olmasını durdurabildiğini gösterdi.Takis BioTech’in  Genel Müdürü Luigi Aurisicchio, bilim insanları salgını durdurmak için yarışırken İtalyan ekibinin sonbaharda klinik denemelere başlamayı planladığını açıkladı. Aurisicchio, “Bildiğimiz kadarıyla dünyada bir aşı ile Koronavirüsün nötralizasyonunu gösteren ilk ekip biziz” açıklamasını yaptı. 

Bilim insanları Roma'daki Spallanzani Hastanesi'ndeki farelerde geliştirdikleri beş farklı aşı adayını deneyerek karşılaştırma yaptı. Corona virüse yanıt olarak oluşturulan antikorlar, farelerin kanından alındı ​​ve bir petri kabında bulunan insan hücrelerine eklendi. Araştırmacılar, insan hücrelerinin 14 gün içinde virüse karşı 'güçlü antikor yanıtı' ürettiğini açıkladı. Antikorlar, SARS-CoV-2 virüsünün insan hücrelerine bağlanmasını ve insan hücrelerini enfekte etmesini başarıyla engelledi. Geliştirilen aşıların hepsinin DNA bazlı aşılar olduğu belirtildi. DNA veya RNA bazlı aşılar, zayıflatılmış veya deaktive edilmiş bir virüs veya virüsün parçaları ile yapılmadığından herhangi bir taze örneğe ihtiyaç duymadan laboratuvarda büyük ölçekte üretilebileceği anlamına geliyor.  Aurisicchio, "Bu, İtalya'da yapılan bir aşı adayının test aşamalarında geldiği en gelişmiş nokta. Hücrelerini test ettiğimiz iki kişiyi  'gelecekteki  klinik çalışmalar için kullanacağız. Aşının insanlarda de işe yarayacağını umuyoruz” dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
5 Mayısta Düşük Olan Vaka Sayıları 6 Mayısta Neden Yükseldi?Önceki Haber

5 Mayısta Düşük Olan Vaka Sayıları 6 May...

Motorin'e İndirim!Sonraki Haber

Motorin'e İndirim!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!