Dünya Sağlık Örgütü'nden Açıklama! Gıdadan Virüs Geçer mi?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Dünya Sağlık Örgütü'nden Açıklama! Gıdadan Virüs Geçer mi?
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), sıklıkla gündeme gelen "yiyecekten corona bulaşır mı" sorusuna yanıt verdi. Son Dakika Kocaeli / Kocaeli Haber

Dünya Sağlık Örgütü, gündeme gelen “Corona yiyecek paketlerinden bulaşır mı” iddialarına da yanıt verdi. DSÖ resmi Twitter hesabı üzerinden, “Bugüne kadar henüz kimsenin corona virüsüne gıda paketlerine dokunarak yakalandığına dair bir kanıt yok fakat gıda güvenliğine dikkat etmek her zaman çok önemli bir yaklaşımdır” mesajını paylaştı. Resmi internet sitesinde de paylaşılan raporda ise corona günlerinde riski en aza indirmek için yapılması gerekenler listelendi. Dünya Sağlık Örgütü’nün önerileri arasında gıdayı iyi pişirmek geliyor. Özellikle et, tavuk, yumurta ve deniz ürünlerini iyi pişirmek gerektiğini aktaran DSÖ, “Çorba ve türlü gibi yemekleri kaynama noktasına getirin, 70 dereceye ulaşmaları iyi olur. Et ve tavuk yemeklerinde de iyi pişirmek gerek. Termometre kullanmak iyi olabilir” açıklamasını yaptı. Önceden pişirilmiş yemeklerin de yine iyice ısıtılması gerektiği vurgulandı. 

DSÖ’nün açıklamasında, Doğru şekilde pişirmek neredeyse bütün tehlikeli mikroorganizmaları öldürür ifadesi kullanılırken, sakat at, kıyma gibi besinlere ayrıca dikkat edilmesi gerektiği belirtildi. Pişmiş yemeği oda sıcaklığında 2 saatten fazla tutmayın” uyarısında bulunan DSÖ, yemeklerin çok uzun süre buzdolabında tutulmaması gerektiğini açıkladı. Dünya Sağlık Örgütü’nün hazırladığı raporda, “Mikroorganizmalar oda sıcaklığında saklanan gıdalarda çok hızlı bir şekilde çoğalır. Sıcaklığı 5 derecenin altına ya da 60 derecenin üzerine çıkarmak mikroorganizmaların büyümesini engeller. Fakat bazı tehlikeli mikroorganizmalar 5 derecenin altında da büyüyebilir” ifadesi yer aldı. Dünya Sağlık Örgütü yemek pişirilirken çiğ et ve deniz ürünü gibi besinler için kullanılan bıçak ve kesme tahtası gibi ekipmanların diğer besinler için kullanılmaması gerektiğini duyurdu. Çiğ besinlerin pişmiş yemeklerden ayrı tutulması gerektiğini öneren DSÖ, “Çiğ besinler ile hazırlanmış ve pişmiş yemekleri birbirinden ayırmak için ayrı kaplar kullanın” açıklamasını yaptı.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kabine Bugün Toplanıyor! Alınacak Yeni Kararlar Ne?Önceki Haber

Kabine Bugün Toplanıyor! Alınacak Yeni K...

İşsizlik Rakamları Açıklandı!Sonraki Haber

İşsizlik Rakamları Açıklandı!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!