Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Önemli Açıklamalar!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Önemli Açıklamalar!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası olası önlemleri ve Koronavirüs'e dair son durumları açıkladı. Son Dakika Kocaeli / Kocaeli Haber

Ülkemiz sağduyusunu tam zamanında ortaya koydu, gelinen noktada dünyada 3 milyonu aşkın Koronavirüs hastası vardır. Yine DSÖ'nün verilerine göre, hayatını kaybedenlerin sayısı da 218 bini geçmiştir. Peki Türkiye nasıl başarılı oldu? 83 milyon hep birlikte elde ettiğimiz başarılarının detaylarını sizinle paylaşmak istiyorum. Biz operasyon merkezimizi Dünya Sağlık Örgütü'nün Koronavirüs'ü pandemi olarak ilan etmesinden çok daha önce kurduk.İlk vakamızın tespitinden sonra kademe kademe uygulanan tedbirler Türkiye'yi çok başarılı kıldı. Filyasyon ekibimizde şu an 5 bin 849 çalışanımız var. Ve ekibimiz 464 bin 434 kişiyi kontrol etti. Tedavisi hastanede olması gereken hiçbir vaka da evine gitmemiştir.  İlk vakamızın tespitinden sonra kademe kademe uygulanan tedbirler Türkiye'yi çok başarılı kıldı. Başarımızın 3 faktörü vardır, bunların birincisi Sizlersiniz teşekkürlerimi sunuyorum. Başarının bir diğer adımı ise filyasyon uygulmasını çok başarılı bir şekilde yapmış olmamızdır. Tabiki son olarak sağlık çalışanlarımızın özverisi, başarısı ve çabası koronovirüsle mücadelemizde çok etkili olmuştur. Yoğum bakımda vefat oranı yüzde 58'den yüzde 10'a geriledi. Türkiye Avrupa'da en düşük vefat oranına sahip ülke. Bu başarımız kişi başına hekim sayısının azlığına rağmen sağlandı.

Normalleşme konusunda da alınan tedbirler mayıs ayı boyunca devam edecek. Bir muhabirin pik yaşandımı sorusuna? Pik dönemizde olduğumuz söyleyebilirim. Ve de bir düşüş döneminde olduğunu da söylebilirim. Ancak izolasyonun bir kez daha önemli olduğunu hatırlatmak isterim. Mayıs ayı boyunca tedbirler devam edecekrehabete kapılmıyoruz, düşüş var ama önlem olmazsa artış olabilir. Vaka sayısında yeni dalga olmaması için Sosyal mesafe ve izolasyon çok önemli. Vakalarımızın yüzde 6.5 sağlık çalışanlarımız, Enfekte olan sağlık çalışan sayımız fazla oldu. Toplam 7 bin 428 sağlık çalışanımız enfekte olmuş durumda, ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler:
 • 1
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Abdurrahim Albayrak'ı Dolandıran Kişiler Darıca'da Yakalandı!Önceki Haber

Abdurrahim Albayrak'ı Dolandıran Kişiler...

Coronovirüs'te 29 Nisan Rakamları Açıklandı!Sonraki Haber

Coronovirüs'te 29 Nisan Rakamları Açıkla...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!